Ochrana před podvody v katastru nemovitostí

Napsali o Hlídači

Krádeže nemovitostí. Jak se jim ubránit? - Ihned.cz, Realitymorava.cz

Jednou z možností je každodenní kontrola katastru nemovitostí, další variantou je aplikace, která bude nemovitost sledovat sama.

Říjen 2013 - nejstahovanější novinky na Stahuj.cz - Stahuj.cz

Přesto, že byl Hlídač na server Stahuj.cz umístěn 31. října, stal se osmým nejstahovanějším programem na Stahuj za měsíc říjen.

Z médií

22. 10. 2014, Muž podle obžaloby padělal kupní smlouvy k lesům, hned tam chtěl těžit, iDnes.cz

Rozsáhlý případ podvodů řeší táborská pobočka krajského soudu. Dopustit se jich měl devětapadesátiletý Ludvík Hromádko, který podle státního zastupitelství padělal kupní smlouvy k lesním pozemkům a bez vědomí původních majitelů na sebe převáděl hektary lesů, které pak chtěl obratem vytěžit či prodat.

9. 4. 2014, Desítky tisíc nemovitostí mají duplicitní vlastníky, Novinky.cz

Desetitisíce nemovitostí v Česku si nárokují sporní, duplicitní vlastníci. Nejde o podílové spoluvlastnictví nebo klasický spor, když se dva pohádají, ale o to, že jsou u nemovitosti zapsáni dva i více vlastníků, kteří spolu nemají žádný vztah. Často se tak stane díky nedůslednosti právníků.

Stačí chyba nějakého notáře či právníka a rázem máte se svou nemovitostí problém bez vlastního zavinění.

1. 4. 2014, Jsem idiot, kál se u soudu "bílý kůň". Za úvěrový podvod dostal 5 let, iDnes.cz

Organizovanému podvodu nahrává i fakt, že skutečný majitel domu o prodeji nic netušil. Kdosi se za něj vydával. "O celé záležitosti jsem se dozvěděl tak, že mě kontaktovala policie, že si někdo snažil na moje jméno založit bankovní účet na základě falešného občanského průkazu," líčil dopoledne soudu pražský advokát.

1. 4. 2014, Pošťačka připravila důchodkyni o byt a úspory, Deník.cz

Drahoslava P. se také úřednicím svěřila, že má strach o svůj byt. Nahlédnutím do katastru nemovitostí zjistily, že je byt přepsán na Sedmíkovou. Následovalo trestní oznámení na policii. ... Sedmíková nakonec ženu podle obžaloby připravila i o byt, když podepsala kupní smlouvu, v níž se Sedmíková zavázala za byt zaplatit 900 tisíc korun.

Na oba případy by Hlídač katastru upozornil v den, kdy byl na katastrální úřad podán návrh na vklad. A skutečný vlastník mohl ihned vyznačit poznámku spornosti. Ale, nikdo tyto nemovitosti nehlídal. Další články

Od roku 2014 je nutné pravidelně sledovat údaje v katastru nemovitostí - podnikatel.cz

Nově platí dobrá víra v údaje v katastru. Vlastníkem nemovitosti je ten, kdo je zde zapsán. Víte jistě, že jste to vy? Čtěte co, proč a kdy kontrolovat.

Podvodníci nám ukradli kvůli díře v zákonu majetek za 1,5 miliardy. Od roku 2014 bude hůř - tn.cz

Článek o dopadech nového občanského zákoníku na podvody. Nutno podotknout, že nakonec katastr bude mít větší povinnost informovat vlastníka. Jak to ale bude fungovat v praxi se dříve než v lednu 2014 nedozvíme.

Policie pátrá po podvodnících, kteří ručí cizími byty za půjčky v bance - iDnes.cz

Podvodníci mají většinou velmi dobré falzifikáty, které není možné běžnou kontrolou bankovními úředníky rozpoznat

Podvodník prodal cizí byt, jeho majitel se to dozvěděl až z katastru - iDnes.cz

V notářské kanceláři, kde uzavřel kupní smlouvu, se prokázal falešnými doklady na jméno poškozeného majitele bytu.

Sledování změn v katastru nemovitostí má vyjít na 200 korun - Finance.cz

Ředitel Katastrálního úřadu hlavního města Prahy Lubomír Klučka v uvedl pro ČTK jak bude fungovat a kolik bude stát služba hlídání katastru přímo od ČUZK.